Moždani udar izaziva poremećaj u moždanoj cirkulaciji zbog čega su određeni dijelovi mozga nedovoljno snabdjeveni kiseonikom i hranjivim materijama, a to vodi do oštećenja i odumiranja nervnih ćelija. Uzroci su ugrušak koji začepi arteriju i tako onemogući protok krvi ili pucanje krvnog suda kada krv počinje da prodire u okolno tkivo.
“Najčešći uzrok oštećenja krvnih sudova u mozgu koja dovode do moždanog udara je ateroskleroza, bolest koja dovodi do stvaranja naslaga masnoća, vezivnog tkiva, ugrušaka, kalcijuma i drugih materija u krvnim sudovima, što izaziva sužavanje, začepljenje i/ili slabljenje zidova krvnog suda”, objašnjavaju u Hrvatskom društvu za prevenciju moždanog udara.
“Moždani udar može da se dogodi neočekivano i u bilo kojoj situaciji. U 85 odsto slučajeva moždani udar je izazvan začepljenjem krvnog suda ugruškom. Tada se oštećenje mozga i invaliditet mogu umanjiti/spriječiti ljekovima (trombolizom) i mehaničkom trombektomijom. Važno je doći u bolnicu čim nastupe simptomi moždanog udara. Tromboliza se može primijeniti u okviru 3 do 4,5 sata, a mehanička trombektomija u okviru 6 sati od početka simptoma moždanog udara. Djelotvornost je veća ako se ranije primjene. Moždani udar može da se dogodi svakome, u bilo kojim godinama. Svaka minuta je bitna. Ako otkrijete bilo koji od ovih znakova moždanog udara, nemojte čekati, odmah pozovite hitnu pomoć”.
Prvi simptomi moždanog udara
utrnulost, slabost ili oduzetost lica, ruke ili noge pogotovo ako je zahvaćena jedna strana tijela
poremećaji govora: otežano i nerazumljivo izgovaranje riječi, potpuna nemogućnost izgovaranja riječi i/ili otežano, odnosno potpuno nerazumijevanje govora druge osobe
naglo zamagljenje ili gubitak vida, posebno na jednom oku ili u polovini vidnog polja
naglo nastala jaka glavobolja praćena povraćanjem bez jasnog uzroka
gubitak ravnoteže
vrtoglavice, nesigurnost i zanošenje u hodu, iznenadni padovi povezani s drugim simptomima.
Prvo i osnovno je prepoznati da je riječ o moždanom udaru, a u tome može pomoći FAST test . Ti testovi nam omogućavaju brzo prepoznavanje simptoma moždanog udara:
F – FACE (lice) – Ima li pacijent obješeno lice?
A – ARM (ruka) – Ima li pacijent slabost ruke?
S – SPEECH (govor) – Ima li pacijent smetnje govora?
T – TIME (vrijeme) ustvari znači da je vrijeme posebno važno (potrebno je znati vrijeme kada su simptomi nastali) i odmah nazvati hitnu pomoć ili se uputiti u bolnicu kako bi se što prije započelo s liječenjem.
Nakon prepoznavanja znakova moždanog udara i pozivanja hitne pomoći potrebno je čovjeka umiriti, a u slučaju da ima poremećaj stanja svijesti polegnuti ga na bok.
Kako se zaštititi od moždanog udara?
Zdrava hrana i tjelesna aktivnost od svega pola sata umjerenog vježbanja ili hodanja svaki dan, dobar su recept za prevenciju moždanog udara. Stručnjaci kažu kako bi dva do tri puta nedjeljno trebalo jesti plavu ribu jer sadrže velike količine zasićenih masnih kiselina.
Uz to je dozvoljeno popiti jednu čašu crnog vina na dan, idealno bi bilo pravog domaćeg. Naime, crno vino sprječava stvaranje krvnih ugrušaka. Dobro je piti i zeleni čaj jer on čisti tijelo od toksina i jača imunitet.
Ljubitelje čokolade razveseliće detalj da je preporuka jesti ponekad crnu čokoladu jer pozitivno djeluje na kardiovaskularni sistem. I bijeli luk nije bez razloga na glasu kao odlična hrana za zdravlje – snižava krvni pritisak sprječava zgušnjavanje krvi, snižava holesterol…
I paradajz bi trebalo jesti kad god je prilika za to jer ima slično dejstvo kao bijeli luk, a osim toga, bogata je karotenom, provitaminom A i likopenom, koji ima antikancerogeno djelovanje. U ishranu uvrstite i više šumskog voća zbog velikih količina snažnog antioksidansa – vitamina C, kao i orašaste plodove i žitarice.