Kulen Vakuf: Grad na obali Une u kojem je vrijeme stalo

Ekipa Razvojnog portala nedavno je posjetila Kulen Vakuf. Kad bi trebali u jednoj rečenici opisati ono što bi vidjeli mogli bi samo reći „gradić u kojem je  vrijeme stalo“.

Kulen Vakuf je nastao na obalama Une poslije dolaska Osmanlija na ove prostore, osnovan je krajem 17 i početkom 18 vijeka pod tadašnjim imenom Džisri Kebir što bi u prevodu bilo ”dugi most”.
Ime Kulen Vakuf je dobio u drugoj polovici 18 vijeka mada se i tada nazivao ”Palanka Mahmut paše Kulenovića”, a onda po prezimenu ove poznate vlastelinske obitelji Kulen Vakuf.

Prije dolaska Turaka bio je u sastavu Hrvatske države i pripadao župama Lapačkoj, Poličkoj, Humskoj i Mebluskoj. Iz tog doba na brdu iznad grada nalazi se monumentalna utvrda Ostrovica koju je sagradio hrvatski plemić Mikuličić, a pokraj grada ostaci srednjovjekovne katoličke crkve. U tursko doba tvrđava je ojačana, te je i sam grad u podnožju dobio utvrđene zidove.

Također na drugoj strani Une sagrađena je Havala, utvrda begovske obitelji Kulenovića. Zajedno taj kompleks utvrda prikazan je na austrijskoj vojnoj karti, a zbog svog strateškog prometnog položaja u službenim turskim ispravama 18. stoljeća Kulen Vakuf se zove Džisrikebir, što u prijevodu znači “Veliki most”. 

U velikom požaru 1903. veći dio Kulen Vakufa je stradao, tako da danas nisu vidljivi ostaci stare arhitekture, osim donekle u urbanističkoj organizaciji grada. Obnovljena je džamija sultana Ahmeda III. Spomenuta džamija je nekoliko puta građena i obnavljana.

U ovom gradu na obali Une, putniku namjerniku teško se snaći. Nakon prelaska mosta ulazi se u mjesto sa uskim uličicama na kojim se teško mimoići,a veliki broj ulica su i jednosmjerne pa je put do izlaska nekad i dosta naporan. Na magistralnom putu prema Martin Brodu nalazi se i benzinska postaja, a to tek shvatite kad stanete na dio asfaltirane podloge pored koje su dvije pumpe za točenje goriva bez bilo kakve izgrađene infrastrukture i okoliša.

Samo par desetaka metara dalje nalazi se i nekoliko objekata za turizam,ali čini se da će na neku ozbiljniju turističku priču žitelji ovog gradića morati čekati duži vremenski period dok se ne izgradi najosnovnija infrastruktura.

Privacy Overview

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje vas kada se vratite na našu web stranicu i pomoć našem timu da shvati koji su vam dijelovi web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.