Uspjeh u Lici: Obitelj Štimac pokazuje da se od poljoprivrede može živjeti dostojanstveno

Mušaluk – selo koje ostaje

Dok su svakodnevne vijesti pune izvještaja o iseljavanju i praznim selima, nedaleko od Gospića, u ličkom selu Mušaluk, odvija se sasvim drugačija priča. Umjesto putovnica – traktori. Umjesto odlaska – ostanak. Umjesto rezignacije – rad i rast.

Mušaluk se ističe kao jedno od najuređenijih ličkih sela, poznato po brojnim uspješnim poljoprivrednim gospodarstvima. Jedno od njih vodi obitelj Štimac, a Mate Štimac, uz suprugu Kerinu i dvojicu sinova, danas je jedan od najistaknutijih predstavnika modernog, ali tradicionalno ukorijenjenog poljoprivrednog života u ovom kraju.

Poljoprivreda kao izbor, a ne kao nužnost

Iako zaposlen u Ministarstvu pravosuđa u Gospiću, Mate je u duši i svakodnevici posvećen poljoprivredi. „Ostati ovdje i živjeti od zemlje – to je za moju obitelj uvijek bila jedina opcija“, govori nam dok nas vodi kroz imanje koje oduševljava čistoćom, funkcionalnošću i brojem domaćih životinja.

Na gospodarstvu se zajedno hrane ovce, kokoši, mali praščići i pas čuvar – svi u suživotu koji je rijetkost i u većim seoskim sredinama. „Dogodi se da praščić legne uz ovcu. I njima je valjda lakše kad su zajedno“, smije se Mate.

30 hektara zemlje i sve pod kontrolom

Na oko 30 hektara obrađenog zemljišta, Mate i Kerina uzgajaju žitarice i hrane stoku. Imaju 13 mliječnih krava, od kojih je nekoliko nedavno kupljeno uz potporu Ministarstva poljoprivrede. Cijelo mlijeko predaju ličkoj mljekari s kojom, kako kažu, imaju dobar odnos i korektnu suradnju.

Dok Mate radi, Kerina vodi brigu o svakodnevnim poslovima na imanju. „Nije lako, ali nije mi teško. Kad vidiš rezultate i kad znaš da radiš za sebe i svoju djecu, sve ima smisla“, ističe Kerina, jedna od rijetkih mladih žena koja je s uvjerenjem odabrala život na selu.

Bez marketinga, bez parade ali s rezultatima

Štimčevi ne pričaju mnogo – oni rade. I dok nas Mate vozi poljskim putem pokazujući oranice koje se protežu gotovo do samog Gospića, objašnjava nam kako svaku sezonu planiraju unaprijed i nastoje sve proizvesti sami. Cijeli urod žitarica koristi se za prehranu stoke, a ništa ne prepuštaju slučaju.

„Samo vi sjedite, ja još jednu prikolicu gnojiva moram odvesti prema svjetlima“, govori Mate i rukom pokazuje prema polju na kojem već kreće priprema za jesensku sjetvu.

Potpora države i jasni planovi za širenje

Pozitivno je da je država prepoznala kvalitetu i potencijal ovog gospodarstva – putem natječaja sufinancirana je kupnja novih steonih junica koje su dodatno ojačale proizvodnju. No, Štimčevi tu ne staju – u planu su daljnja proširenja i nova ulaganja.

Ovakve priče trebaju Hrvatskoj

Priča obitelji Štimac svijetli je primjer kako se ruralni prostor može razvijati kada postoji volja, radna etika, ljubav prema zemlji i minimalna institucionalna podrška. Da je više ovakvih obitelji, Lika bi bila prostor povratka, a ne odlaska – i dokaz da selo još nije reklo svoju zadnju riječ.

Privacy Overview

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje vas kada se vratite na našu web stranicu i pomoć našem timu da shvati koji su vam dijelovi web stranice najzanimljiviji i najkorisniji.