Martin Brod, smješten na ušću Unca u Unu, 20-ak kilometara od Drvara, naselje je koje čuva svoje čari i nestvarnu prirodnu ljepotu. Najpoznatiji je po Velikom slapu, odnosno Milančevom buku, koji ima sedrenu barijeru visoku 54 metra.
Osim toga, Martin Brod se može pohvaliti najvećim kompleksom slapova, među kojima se ističu Jalak, Srednji i Donji. Nekada je ovdje postojao veliki broj mlinova. Slapovi su nastajali kroz dugi vremenski period zahvaljujući izuzetno čistoj vodi bogatoj mahovinom i algama, od kojih nastaju sedrene barijere s kojih voda pada.
Naselje s oko 100 domaćinstava izraslo je iz srednjovjekovnog grada koji je podignut krajem 14. ili početkom 15. vijeka na ušću Unca u Unu. Postoje mišljenja historičara da ovaj stari grad datira iz 13. vijeka. Po zapisima iz 1396. godine, grad se nazivao Konuba, a u izvorima se prvi put spominje 1431. godine, kada ga je ugarski kralj Sigismund založio Nikoli Frankopanu.
U Martin Brodu se nalazi pravoslavni manastir Rmanj, važno duhovno središte sjeverne Tromeđe – Bosne, Like i Dalmacije. Narodna tradicija pripisuje njegovo podizanje Katarini Branković (1418/19-1492) – kćerki srpskog despota Đurđa Brankovića i bizantske princeze Jerine Kantakuzin, te supruzi grofa Ulricha II Celjskog.
Posjetiteljima Martin Brod nudi organizirane pješačke rute koje obuhvaćaju obilazak manastira Rmanj i martinbrodskih slapova i vodopada, pružajući jedinstven spoj kulturno-historijskog naslijeđa i prirodnih ljepota.
U starim dokumentima manastir Rmanj se naziva Hrmanj, Ajerman, Chermlja, Stermil, Hermanya, Herman, a ime je dobio po Katarininom sinu Hermanu III koji je mlad umro zbog bolesti. Katarina je manastir podigla u njegovu čast.
Martin Brod ima svoju legendu. Prema njoj, izuzetno lijepa djevojka Marta zaljubila se u mladića kudrave kose i garava lica s druge obale Une. Ljubav je bila nesretna jer njeni roditelji nisu odobravali tu vezu. Jednog dana, Marta je krenula preko broda prema svom dragom, ali se okliznula na skliskoj sedri i pala u vodu. Na površini smaragdne vode kratko se zadržala njena zlatno-plava kosa. Taj gaz, odnosno brod, nazvan je po Marti – Martin Brod.
Zbog nesretne ljubavi Martine i njenog dragog, ovo mjesto nosi ime Martin Brod, u spomen na nezaboravljenu zabranjenu ljubav.