Prije sedam godina, ideja o modernom hotelu s četiri zvjezdice u ratom porušenom selu na granici s Bosnom zvučala je kao san. Danas, taj san je stvarnost, a Ličko Petrovo Selo dobilo je priliku za novi početak. Investicija u hotel “Lyra”, sufinancirana sredstvima Europske unije kroz program “Kohezija i konkurentnost”, pokrenula je turističke aktivnosti u selu, privukla prve privatne iznajmljivače i dala nadu u obnovu života.
Pozitivan početak
Hotel “Lyra”, smješten nedaleko od Plitvičkih jezera, privukao je pažnju kako turista, tako i lokalnog stanovništva. Uz njega, na drugom kraju sela izgrađen je još jedan manji hotel, dok su privatni iznajmljivači poput Bogdana Bobića počeli razvijati vlastite turističke kapacitete. Pretvaranje nekadašnje škole u moderan hotel potaknulo je razvoj turističke infrastrukture i vizualno oplemenilo selo.
Realnost iza fasade
Međutim, euforija oko ovog projekta s godinama je splasnula, a selo se ponovno suočilo s vlastitim izazovima. Na samo pedesetak metara od luksuznog hotela stoji zgrada devastirane pošte, dok je preko puta hotela zapušteni spomenik koji podsjeća na mračnu prošlost. Polovica kuća u selu su obnovljene, ali identične, bez fasada i s malim kvadraturama, što odražava stvarnu socio-ekonomsku situaciju zajednice.
Turistički potencijal ostao neiskorišten
Iako hotel “Lyra” koristi brend Plitvica za svoju promociju na nekoliko svjetskih jezika, izostanak hrvatskog jezika na njihovim stranicama jasno pokazuje da se oslanjaju na strane goste. Nažalost, ni turističke zajednice nisu iskoristile ovu investiciju za promociju sela kao destinacije, niti su pokrenule nove investicijske cikluse. Internetske tražilice ne pružaju informacije o ovom selu ni njegovom modernom hotelu, što otežava privlačenje slučajnih posjetitelja i potencijalnih investitora.
Jesmo li kao društvo zakazali?
Ova priča postavlja važna pitanja: jesmo li kao društvo spremno dočekali ovakvu investiciju? Jesmo li iskoristili priliku da razvoj jednog hotela potakne cjelokupni gospodarski i društveni napredak sela? Čini se da nismo. Iako pojedinačna ulaganja mogu inicirati promjene, bez podrške zajednice i sustavnog pristupa njihovi učinci ostaju ograničeni.
Priče poput one iz Ličkog Petrovog Sela pokazuju da razvoj sela i ruralnih zajednica zahtijeva više od privatnih investicija. Potrebno je angažirati društvenu infrastrukturu, lokalne vlasti, turističke zajednice i svakog pojedinca kako bi se stvorilo okruženje za trajni napredak. U protivnom, riskiramo da potencijalne šanse ostanu neiskorištene, a sela poput ovoga nastave život na rubu modernog društva.