Emocionalna ravnoteža mirno je stanje uma podložno promjenama i smatra se sinonimom za stabilnost.
To stanje odražava mir u nama samima, to je stanje uma u kojem prevladava naše osobno znanje i pravilno izražavanje emocija. Da bismo postigli unutarnji sklad i osjetili harmoniju, potrebno je pronaći poveznicu između osobnog, unutarnjeg i vanjskog svijeta.
Potrebno je upoznati sebe i preispitati se bez straha od osjećaja neizvjesnosti. Ovo nije lagan proces, potrebno je uložiti vremena i volje, ali jednom kada se preispitate i osjetite svoje strahove i želje, shvatit ćete što želite. Emocije su jedno od najvećih bogatstava, budući da su poveznica između onoga što osjećamo i onoga što nas okružuje u vanjskom svijetu. Emocije nerijetko koristimo i kao obrambeni mehanizam, svojevrstan “štit” kako bismo se zaštitili u određenim životnim situacijama.
Kontrolirati emocije možemo jedino kada uistinu poznajemo sebe, kada smo odlučni u onome čime se želimo baviti i na koji način ćemo to ostvariti, kako bismo dobili ono što želimo i što nas čini ispunjenima.
Svi želimo postići nešto u životu, posjedujemo svoj cilj, a empatija i interakcija s drugim ljudima uvelike pomaže u postizanju emocionalne harmonije, budući da u tim trenucima iskusimo i nove emocije. Socijalne vještine uvelike doprinose rastu i jačanju naše emocionalne ravnoteže, a budući da se osobni rast veže isključivo uz rad, postizanje emocionalne ravnoteže kao nagrada najbolji je dar.
Izgradnja vlastite osobnosti zahtjeva dosta truda, a kako bismo pospješili vlastitu samomotivaciju, potrebna je predanost, želja za uspjehom uz preuzimanje inicijative. Iako to često nije lako kako se čini, potrebno je vjerovati u sebe, osloniti se na vlastite osjećaje, jer je upravo to korak bliže ka postizanju unutarnjeg sklada, odnosno, emocionalne sta